
Ołtarze
Bożego Ciała
Pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu, nie może być uroczyście obchodzona we Wielki Czwartek ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Papież Jan XXII w 1317r wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało). Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystii fragmenty czterech Ewangelii.
Parafia w Czarnowąsach to parafia pw. Bożego Ciała i św. Norberta, dlatego w szczególny sposób obchodzimy w naszej parafii uroczystość Bożego Ciała i Procesje Eucharystyczną. Cztery ołtarze, wyznaczające trasę procesji Bożego Ciała, mają symbolikę czysto religijną. Symbolizują bowiem cztery Ewangelie, cztery żywioły i cztery strony świata, a więc i panowanie Chrystusa nad całym światem. Przy trasie procesji budowane są ołtarze tematyczne. Dlatego, że nasza parafia składa się z czterech miejscowości za karzy ołtarz odpowiedzialna jest inna miejscowość. Ołtarz I – Krzanowice, II – Czarnowąsy, III – Wróblin, IV – Borki.
Wierni przygotowują cztery ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja, a kapłan odczytuje fragment ewangelii opowiadający o Eucharystii: która jest Ofiarą, pokarmem duszy, zadatkiem życia wiecznego i Sakramentem jedności Kościoła. Przez lata, zmieniał się wystrój ołtarzy, ale pomimo ich upływu, nawiązywały i wciąż nadal nawiązują, do największego Skarbu Kościoła, którym jest Chrystus, obecny w Eucharystii. Obok tematu głównego, często hasło, albo jakiś element dekoracyjny, odnosił się także do aktualnej tematyki obecnej w Kościele. Pięknym elementem ołtarzy są robione z wielkim entuzjazmem i pomysłowością kwiatowe dywany, jednak tu tematyka dopasowana jest często do kolorów uzbieranych kwiatów.