top of page

Kapliczki

w Borkach

Kapliczka przy ulicy Ochronnej 4 (Obrońców Pokoju) Odpustowa

Kapliczka zbudowana na przełomie XVIII/ IX wieku, murowana, otynkowana, kwadratowa, trzykondygnacyjna z wydzielonymi uskokami. Okna i przeźrocza zamknięte półkolistymi łukami, Szczyt trójkątny, siodłowy, kryty dachówką. Wysokość kapliczki wynosi 5 m, podstawa o wymiarach 1,5 x 1,5 m. Najniższa część znajduję  się na poziomie drogi ( dawniej do kapliczki wchodziło się po 2 schodkach), wejście ozdobione metalową furtką, w środku znajduje się stolik na którym jest krzyż i świeczniki oraz dekoracja kwiatowa. W środkowej część kapliczki za szklanym oknem znajduje się gipsowa figura Matki Boskiej Bolesnej. Trzecia najwyżej usytuowana część zajmuje sygnaturka w której jest zawieszony dzwon. Po dzień dzisiejszy dzwon ten w miesiącu maju nawołuje na nabożeństwa majowe i obchody odpustowe, oznajmia też skonanie mieszkańców. Kapliczkę  ufundował mieszkaniec Borek, Kałuża. Z tyłu kapliczki znajduje się drewniany krzyż ufundowany przez mieszkańców Borek na pamiątkę roku jubileuszowego.

Kapliczka p.w. Świętego Jana Nepomucena

Kapliczka  św. Jana Nepomucena znajduje się na placu odpustowym przy ulicy Ochronnej (Obr. Pokoju). Na postumencie o wysokości 0,80 m  znajduje się betonowa figura św. Jana Nepomucena. Postać ma wys. 1,50m.  Została zakupiona przez mieszkańców Borek w latach 70-tych.  W 2016r. nad figurą zostało ufundowane przez rodz. z Borek  szklane zadaszenie.  Przy figurze mieszkańcy palą znicze prosząc o opiekę patrona naszej miejscowości.    

Krzyż przy Kapliczce Odpustowej

Drewniany Krzyż został ufundowany na pamiątkę roku jubileuszowego i postawiony z tyłu kapliczki odpustowej. Wysokość krzyża wynosi 4,5m. Na łączeniach belek znajduje się korona cierniowa o śr. 1m. wykonana z metalu. W 2017r. krzyż został odnowiony, drewniane spróchniałe elementy zostały wymienione i na nowo poświęcono podczas nieszporów odpustowych.     

Krzyż przy ulicy Wałowej (Struga)

Krzyż postawiono w miejscu gdzie w 1950 roku został tragicznie zamordowany młody mężczyzna (mieszkaniec Borek). Wysokość betonowego krzyża wynosi 1 metr, na nim umieszczono figurę ukrzyżowanego wielkości 25 centymetrów. Całość jest zwięczona cokołem i obsadzona kwiatami.Kapliczką opiekuje się rodzina Koerner.

Krzyż przy ulicy Szkolnej

Krzyż został ufundowany przez mieszkańców Borek w 1927 roku. Intencja budowy krzyża jest nieznana. Składa się on z trzech elementów. Na fundamencie betonowym stoi cokół w kształcie prostokąta, na nim kapliczka z obrazem Matki Boskiej, powyżej kamienny krzyż na zwężającym się uskoku. Wysokość krzyża wynosi

3 metry. Krzyż po odnowieniu został obłożony płytami z kamienia naturalnego. Krzyżem opiekuje się rodzina Hyla.

Kapliczka przy ulicy Szkolnej

Kapliczka w parku przy ulicy Szkolnej  powstała w miejscu cmentarza z czasów "potopu szwedzkiego". Zbudowana została w XVIII w. w kształcie słupa podzielonego gzymsami. We wnęce znajduje się figura Serca Pana Jezusa o wysokości ok. 50 cm. Wysokość  kapliczki ok. 4m podstawa o wymiarach 1,5 x 1 m. Zwieńczeniem słupa jest trójkątny szczyt kryty dachówką na szczycie znajduje się krzyż . W otoczeniu kapliczki rosną wysokie drzewa.

Kapliczka p.w. Świętego Antoniego

Kapliczka w ogrodzie przy ulicy Świętego Jana 3 została wybudowana w 1978 r. po śmierci córki państwa Walerus, poświęcowna jest Świętemu Antoniemu. Bogato zdobiona ramia, u góry na półkolistym zakończeniu znajduje się krzyż. Wewnątrz zabezpieczona oszkoloną ramą znajduje się figura Świętego Antoniego, którą dawniej noszono w procesjach pątniczych. Wysokość kapliczki wynosi 1,8 m. W otoczeniu piękne drzewa i krzewy. Kapliczką opiekuje się rodzina Walerus.

Kapliczka p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Kapliczka drewniana p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajduje się w miejscu gdzie kiedyś prawdopodobnie znajdował się cmentarz dziecięcy. Usytuowana jest przy ulicy Jasnej przed domem rodziny Hanusik. Kapliczka zbudowana jest na słupie który poszerza się ku górze. Nakrywa go daszek namiotowy w formie parasola. Pod zadaszeniem znajduje się replika obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przywieziona z Rzymu, a pod nim biały krzyż. Kapliczka w okresie letnim tonie w kwiatach.

Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej

Murowana kapliczka przy ulicy Struga 10, pierwotnie została wybudowana 18 kwietnia 1946 r.w ogrodzie rodziny Libawskich jako wotum za przeżycie wojny i ocalenie wioski od czerwonoarmistów. We wnęce znajdowała się gipsowa figura poświęcona 1 czerwca 1947 ku czci  Matki  Boskiej Różańcowej udekorowana kwiatami i iluminacją świetlną w formie wydłużonej podkowy. Przez wiele lat wokół  kapliczki gromadzili się mieszkańcy wsi na nabożeństwa majowe i różańcowe. Posesja rodziny Libawskich została sprzedana i nowi właściciele kapliczkę rozebrali. Dzięki staraniom i zaangażowaniu państwa Krystyny i Pawła Świtała na swej posesji we wrześniu 2013 kapliczka została odbudowana, ale już w nowej szacie z cegły linkierowej. Poświecenia dokonał w dniu 27 października 2013 ksiądź Mariusz Stafa - wikariusz parafii w Czarnowąsach.

Krzyż przy ulicy Ochronnej

Krzyż kamienny ( przy ul. Ochronnej 6 ) wybudowany w 1946 r. na pamiątkę tragicznej śmierci ojca i syna Sowada, rozstrzelanych przez wojska czerwonoarmistów w czasie drugiej wojny światowej. Krzyż stoi w miejscu dokonanej zbrodni. Kamienny postument w formie pomnika ozdobiono gzymsami i umieszczono dekoracyjny napis upamiętniający wydarzenia tej tragedii. Nad całością góruje

wysoki krzyż.      

Krzyż ul. Św. Jana

Wotywny krzyż kamienny z 1948r. jako wotum za przeżycie wojny przez gospodarza posesji.  Czterometrowy krzyż wykonano ze sztucznego kamienia. Wysoki, odcinkowo zwężający się słup na którym umieszczono metalowy korpus mierzący około 30 cm. 

O krzyż dbają nowi właściciele posesji oraz sąsiedzi. 

Krzyż przy ulicy Kwitnącej Jabłoni

Krzyż przy ulicy Kwitnącej Jabłoni (Polna) został ufundowany przez rodzinę Franczyk w 2003 roku. Wykonany z metalowych elementów, na złączeniu belek obraz z wizerunkiem.

Kapliczka na Stacji Kolejowej. Serce Pana Jezusa

Kapliczka z figurą Serca Pana Jezusa została wybudowana 2010 r. przy domu kolejowym na ul. Duńskiej (Kolejowej) z inicjatywy p. Porzezińskiej i pomocy rady sołeckiej. Na skarpie  i wymurowanym z czerwonej cegły postumencie ustawiono figurę Serca Pana Jezusa, nad figurą znajduje się zadaszenie z pokryte dachówką. Całość została wybudowana i wkomponowana na ścianie budynku mieszkalnego. Skarpa została obsadzona kwiatami. Figura Serca Pan Jezusa pochodzi z kapliczki, która rodz. Czok wybudowała przy ul. Opolskiej jednak nowi właściciele posesji kapliczkę zburzyli.  

bottom of page