
Pamiątki

PAMIĄTKA ŚLUBNA
Pamiątka ślubna Joseps Muller, Franziska Muller
z domu Starosta, Maj 1923r.
własność:
Ingeborga Muller, Borki

ZDJĘCIE PAMIĄTKOWE
Z PRZEDSZKOLA
własność:
Franciszka Gabrielczyk, Borki

ZDJĘCIE PAMIĄTKOWE
Z PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
własność:
Klara Rusek, Borki

ALBUM RODZINNY
Album rodzinny z lat 30-50 XX wieku. Rodziny Paula i Gertrudy Niedworok

ZDJĘCIA DAWNYCH BOREK
własność:
Jerzy Lisowski, Niemcy

KROSZONKI OPOLSKIE
Kroszonki Opolskie z motywem kwiatowym, wykonanie Patrycja Nowak
własność:
Weronika Zowada, Borki

KROSZONKI OPOLSKIE
Kroszonki Opolskie z motywem zwierząt,
wykonanie Patrycja Nowak
własność:
Weronika Zowada, Borki
Kroszonki Opolskie
Od wieków zdobimy jaja w okresie wielkanocnym. Tradycja ta ma swój udokumentowany rodowód, wywodzi się z czasów biskupa Krakowskiego Wincentego Kadłubka, czyli z początku XIII wieku. Archeologiczne znaleziska na Opolskim Ostrówku wskazują nawet na X wiek. Jajko na Śląsku Opolskim w XVIII i XIX wieku było przede wszystkim zdobione metodą batikową, jest to jajko malowane gorącym woskiem a następnie farbowane. Metoda ta jest nadal powszechnie stosowana w okolicach Tułowic i Korfantowa. Jednak najbardziej popularna jest kroszonka, zabarwione jajo zdobione metodą rytowniczą (drapane), ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmy, kwiaty, liście etc. , których wzory są często spotykane także w haftowanych obrusach, zasłonach, dekoracyjnej pościeli (kapach), strojach i malarstwie ludowym. Różnorodność wzorów zależy od inwencji artystycznej samego twórcy. W połowie XX wieku na jajkach skrobano duże wyraźne wzory W latach osiemdziesiątych duży wzór jest coraz bardziej wypełniany, uzupełniany małymi dodatkami. Wzory z tego okresu są uważane przez większość twórców za tradycyjny wzór kroszonki opolskiej. Kolorystycznie dominują odcienie brązu (barwienie łupinami z cebuli).(za Wikipedią).
Pisanka
Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji, co może potwierdzać jedną z teorii pochodzenia Słowian. Jeśli natomiast chodzi o ziemie polskie – najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następni Ludzie zwykli nazywać tym mianem wszystko cokolwiek powstaje poprzez udekorowanie skorupki. W tradycji staropolskiej jednak określenie to dotyczy jedynie jaj barwionych na różne kolory po wcześniejszym narysowaniu wzorów woskiem. Znane są również inne techniki np. wydrapywanie wzorów, ręczne malowanie za pomocą farby i pędzla lub po prostu rysowanie.

KRASZANKA
Odmiana pisanki, jednobarwne, malowane jaja.
Kraszanka
Kolor skorupki uzyskać możemy na różne sposoby. Tradycyjnie już od wielu lat barwiono je za pomocą naturalnych składników roślinnych. Dzięki łupinom z cebuli możemy uzyskać kolor brązowy, kwiat nagietka barwi na złoto-żółto, natomiast młode pędy żyta na zielono. Jeśli chcemy sobie ułatwić sprawę, wystarczy pójść do sklepu i kupić gotowe barwniki. Ugotowane jaja wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie z farbką i kraszanki gotowe. Zasadniczą cechą różniącą pisanki od kraszanek jest jednobarwność tych drugich. Kraszanki nie posiadają żadnych wzorów, są po prostu w jednym kolorze
Dziś zacierają się granice między różnymi technikami ozdabiania jaj. Wszystko się łączy, miesza ze sobą, trudno rozróżnić oklejanki od nalepianek. (za Wikipedią).