
Zastawa Stołowa

ZASTAWA STOŁOWA
FIRMY "PORCELIT"
TUŁOWICE
Ponad 200 lat temu odkryto w okolicach Tułowic złoża glinek ceramicznych. Łatwość dostępu do surowca zachęciła ówczesnego właściciela dóbr tułowickich, grafa Johanna Carla Praschmę, do założenia własnej fajansarni.
Nowa epoka w dziejach tułowickiej ceramiki rozpoczęła się w roku 1889, w momencie przejęcia zakładu przez Erharda Schlegelmilcha z firmy "Reinchold Schlegelmilch". Powstała na owe czasy nowoczesna fabryka porcelany produkująca przede wszystkim porcelanę stołową, dekorowaną motywami kwiatowy i delikatnymi elementami plastycznymi, co dawało wrażenie bogactwa. Mimo wybuchu wojny w 1939 roku fabryka nadal pracowała, a produkcję przerwano dopiero w styczniu 1945 roku, gdy na Śląsk dotarły wojska radzieckie. 15 maja 1946 roku wytwórnię objęły władze polskie. W roku następnym uruchomiono Fabrykę Porcelany pod zarządem państwowym. Od tego czasu zarzuca się całkowicie produkcję porcelany, rozpoczynając wytwarzanie naczyń porcelitowych. Z początkiem roku 1995 Państwowe Zakłady Porcelitu Stołowego przekształcone zostały w spółkę akcyjną pod nazwą Fabryka Porcelitu Tułowice S.A.

DZBANEK, 2 TALERZE GŁĘBOKIE,
DUŻA SALATERKA, SZTUĆCE
(NÓŻ, WIDELEC, ŁYŻKA, ŁYŻECZKA), DREWNIANA ŁYŻKA.
Reinhold Schlegelmilch Porzellanfabrik (1894 - 1945)
Państwowe Zakłady Porcelitu Stołowego (1946 - 1995)
Fabryka Porcelitu Tułowice -1995
przekształcenie w spółkę SA
Upadłość 2001
HISTORIA
W 1889 roku Erhard Schlegelmilch, syn Reinholda Schlegelmilcha, właściciela fabryki porcelany w Suhl, przybył do Tułowic jako dzierżawca starej fabryki Frankenbergów, szybko zorientował się, że jest to znakomita lokalizacja dla fabryki porcelany. Przebiegająca tędy linia kolejowa ułatwiała transport surowców i wyrobów, a bliskość kopalń węgla zapewniała łatwy dostęp do opału i siły roboczej. Mając finansowe wsparcie ojca, Erhard już w 1891 roku odkupił od miejscowych chłopów teren w sąsiedztwie stacji kolejowej, który był idealnym miejscem pod budowę własnej fabryki. W ciągu kilku lat wybudował tu nowoczesny zakład. Został on w 1904 roku wpisany do rejestru przedsiębiorstw jako filia zakładu ojca, która w 1905 została przekształcona w spółkę handlową z Reinholdem Schlegelmilchem i jego synami: Erhardem i Arnoldem jako wspólnikami. W 1906 wspólnikiem został także najstarszy syn Reinholda, Wilhelm Otto Schlegelmilch. Odszedł Herbert Schlegelmilch, a w 1940 roku zmarł w wieku 36 lat Lothar Schlegelmilch. Niedługo potem zakład pozbawiony został kontraktów na dostawy dla wojska. Po śmierci Lothara fabrykę objęła zaledwie 17-letnia córka Brigitte Koch - córka Marii, siostry Lothara, która była ostatnią z rodu Schlegelmilchów właścicielką tułowickiej fabryki porcelany. W 1945 roku, po przejściu frontu fabryka została zdewastowana, a maszyny i urządzenia zdemontowane i wywiezione przez Rosjan do magazynów wojskowych. Oficjalne przejęcie fabryki przez władze polskie od Rosjan nastąpiło 15 maja 1946 roku. Po odzyskaniu części maszyn i zatrudnieniu wielu fachowców, pamiętających fabrykę z wcześniejszych lat, uruchomiono produkcję w 1947 roku. Od tego czasu produkowano tu porcelitowe serwisy, wazony, patery, bomboniery, itp. W 1977 roku uruchomiony został nowy, całkowicie zmechanizowany zakład produkcyjny w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki Schlegelmilchów. W 1995 roku Fabryka Porcelitu Tułowice przekształciła się w Spółkę Akcyjną, a w 2001 ogłosiła upadłość. (za Wikipedią)

PATERA
Patera z motywem kwiatowym. Naczynie stołowe mające formę talerza umieszczonego na nóżce lub podstawce, służące do podawania ciast bądź owoców
własność:
Lidia Grabarczyk

PATERA
Patera porcelit, ze srebrnym nadrukiem na srebrną rocznicę ślubu. Patera firmy Schwarzenhammer "Bavaria"
własność:
Otylia Hanusik, Borki

PATERA NA SŁODYCZE
Patera, odlew cynowy.
własność:
Otylia Hanusik, Borki

PÓŁMISEK
Element zastawy stołowej, owalny, płaski, zdobiony z porcelitu, produkcja - Chiny. Lata 70 - XXw.
własność:
Otylia Hanusik, Borki

MASELNICZKA SZKLANA
własność:
Otylia Hanusik, Borki

MASELNICZKA
Maselniczka drewniana, ręcznie wykonana, zdobiona

CUKIERNICZKA
Cukierniczka z porcelany, zdobiona, pozłacana

SOSJERKA
Sosjerka z porcelany, firmy Pfankenhammer - floss Bavaria, rodzaj naczynia, element zastawy stołowej, przeznaczona do podawania sosów.

DZBANEK I MLECZNIK
Dzbanek i mlecznik z porcelany, pozłacany
własność:
Lidia Gabryjelczyk, Borki

DZBANEK
Dzbanek z porcelany, zdobiony motywem kwiatowym, pozłacany.

DZBANEK
Dzbanek firmy C.T. z porcelany, zdobiony motywem kwiatowym, pozłacany.

DZBANEK
Dzbanek z fajansu z brązowym motywem kwiatowym.

KUFEL
Kufel z kaminki, o.5 litra.

WAZA
Waza, naczynie do podawania zupy z porcelany, pozłacana, okrągła, firmy Kartel-Jacob Remau, Bavaria

WAZA
Waza, naczynie do podawania zupy, owalna, firmy Kenigszelt, Silesia.

WAZA
Waza, naczynie do podawania zupy, okrągła z przykrywką z porcelany.

KUBKI NA NAPOJE
Kubki na napoje, wykonane z porcelany.

FILIŻANKI DO KAWY

FILIŻANKI DO KAWY
Filiżanki do kawy, wykonane z porcelany, firmy C.T. Tielsch-Altwasser, Germany

FILIŻANKI DO KAWY
Filiżanki do kawy, wykonane z porcelitu,

KIELISZKI
własność:
Lidia Gabrielczyk, Borki

FLAKON NA KWIATY
Szklany, ozdobiony malowanym motywem kwiatowym